Чи можна в УкраС—нС– заробляти на сувенС–рах
28.12.2017

РС–к тому, коли учасник АТО Олександр Коваль та рятувальник ЧорногС–рського пошуково-рятувального поста Василь ФС–цак взялися виготовляти автентичнС– сувенС–ри С–з калуськоС— солС–, вони планували промоцС–йний, а не бС–знесовий проект. Однак, з"ясува

З чого все почалося

Коли я повернувся з АТО, у мене жодного разу не виникало запитання, чим менС– займатися: щось цС–каве завжди саме мене знаходило. МС–й батько був краС”знавцем, тому, мабуть, його захоплення С–сторС–С”ю свого краю передалося менС–. ВзагалС–, люблю мандрувати, шукати щось автентичне, таке, що доповнюС” уже вС–домС– на сьогоднС– данС– про минуле. Знайомий розповС–в, що у селС– Новиця, яке неподалС–к Калуша, С” джерело С–з соленою ропою. Цю ропу мС–сцевС– й досС– активно використовують. Звичайно, стало цС–каво, адже Калуш здавна славився солеварС–нням, а видобуток солС– був одним С–з основних промислС–в.

ПоС—хав туди С–з товаришем. З`ясувалося, що озеро розташоване на територС–С— колишнього колгоспного саду у НовицС–. Там мС–сцевС– облаштували щось на кшталт колодязя. ТаС”мниця утворення цих розсолС–в не складна: тут джерельна вода проходить через пласт солС– С– виходить на поверхню концентрованою ропою. Набрали розсолу С– спробували вдома випарити. Так отримали першу миску справжньоС— калуськоС— солС–. ТодС– ще не знали, що будемо з нею робити, але сам факт нас надихнув.

Олександр Коваль

Разом С–з другом

Нас у командС– двоС”, я С– гС–рський рятувальник Василь ФС–цак. ВС–н працюС” в обсерваторС–С— "ПС–п Р†ван", а у вС–льний час, як С– я, займаС”ться дослС–дженням С–сторС–С—. У нас С–з ним багато спС–льних напрямкС–в дС–яльностС–. Щосуботи уже впродовж року разом порядкуС”мо старий цвинтар у КалушС–, адже там багато бездоглядних закинутих могил С–з цС–кавезною С–сторС–С”ю. ПрацюС”мо на розкопках калуського замку. ЗбираС”мо по селах С–сторС–ю калуських дзвонС–в — зазвичай, це дзвони С–з славнозвС–сноС— ливарнС– братС–в ФС–льчинських.

Василь ФС–цак

У нашС–й командС– я вирС–шую органС–зацС–йнС– питання. Василь займаС”ться мистецько-дослС–дною стороною. Разом ми чудово команда.

Методом проб С– помилок

Р†дея виготовляти сувенС–ри С–з калуськоС— солС– прийшла на думку несподС–вано. Якось пС–д час зустрС–чС– мС–ський голова поскаржився, що Калуш не маС” власних автентичних сувенС–рС–в, С– вС–н змушений вручати офС–цС–йним делегацС–ям дерев"янС– тарС–лки С–з написом "Калуш", якС– виготовленС– у КосовС–. На той момент ми вже випарювали сС–ль С– я собС– подумав: а чому б не спробувати?

Спочатку пробували просто фасувати сС–ль у пакуночки, але швидко дС–йшли висновку, що це не дуже добра С–дея. Пакунок мокрС–в вС–д солС– С– увесь задум звС–вся нанС–вець. Тому коригували С–дею — вирС–шили виготовляти солянС– цеглини. Увесь процес виробництва проходить у мене вдома.

ДалС– були два мС–сяцС– проб С– помилок. Я виготовив прес-форму С– почав випарювати ропу й пресувати сС–ль. Та це вдалося не зразу. Спочатку сС–ль виходила занадто суха С– не трималася купи. ПотС–м з"ясувалося, що вС–д температури випарювання також багато залежить. Пресовану "цеглину" я залишаю ще на якийсь часу у духовцС–, щоб "запеклася". ПотС–м ми зрозумС–ли, що ставити сС–ль безпосередньо на дерев"яну пС–дставку недоцС–льно, адже сС–ль видС–ляС” вологу С– дерево мокрС–С”. Тож, почав використовувати мС–шковину, яка утворюС” нС–би повС–тряну подушку мС–ж соляною цеглиною та дощечкою. Купили сургуч, розробили власний логотип — одне слово, уже пС–д кС–нець другого мС–сяця ми нарештС– побачили результат нашоС— працС–. Логотип, до речС–, планую запатентувати.

Про С–нвестицС–С—

Соляна цеглина маС” довжину 1437 мм, що символС–зуС” рС–к першоС— письмовоС— згадки про Калуш. "На пробу" ми виготовили 30 сувенС–рС–в: 20 з них купила мС–ська рада, 10 — роздали С– роздарували. КС–лька цеглин я занС–с у сувенС–рний магазин С– вони розС–йшлися, як гарячС– пирС–жки. Люди телефонували й телефонували, адже це чудовий подарунок, особливо, якщо С—деш С–з вС–зитом чи навС–ть до родичС–в за кордон. З"ясувалося, що нС–ша сувенС–рС–в власного виробництва, таких, якС– б символС–зували суто Калуш, у мС–стС– геть не заповнена. А вС–д того — ринок чутливий до С–дей С– пропозицС–й.

Калуш завжди був промисловим, а не туристичним мС–стом. Хоча, насправдС–, у нас дуже багато цС–кавинок саме для промислового туризму. НавС–ть виготовлення соляних сувенС–рС–в ми задумували як промоцС–йний проект, а вийшло так, що це непогана бС–знес-С–дея.

СобС–вартС–сть сувенС–рноС— "цеглини" — 25-30 грн. У магазин я С—х продав по 60 грн, а вже там реалС–зовували по 75 грн.

На цьому ми "заморозили" проект, адже почали з Василем займатися розкопками замку, прибиранням кладовища. Та й кожен наразС– працюС” за основним мС–сцем роботи, маС” сС–м"ю. Однак, минуло кС–лька мС–сяцС–в, а С–нтерес до "соляних" сувенС–рС–в не згасаС”, тобто на даному етапС– попит С”. НинС– у КалушС– розробили С– вже втС–лююють концепцС–ю туристичного розвитку мС–ста. Тому, коли у Калуш "пС–дуть" туристи, попит на солянС– сувенС–ри ще й зросте. Тож ми серйозно взялися за розвиток своєї С–деС—. На початок виготовимо сотню сувенС–рС–в, а якщо побачимо, що людям це справдС– цС–каво, розпочнемо свС–й проект, який ми уже детально обдумали.

"Соляний" проект

Щоб стартувати багато коштС–в не потрС–бно: на початок вистачить 10-15 тис. грн, щоб орендувати примС–щення, купити кС–лька кухонних плит, посуд, випарювати розсоли та виготовляти сувенС–ри. Зараз завершуС”мо створення ГромадськоС— органС–зацС–С—, адже у такий спосС–б можна спробувати отримати невеличкий грант на розвиток своєї справи. Отож перший етап — це виготовляти сувенС–ри та продавати С—х у невеличкС–й крамничцС–.

Паралельно шукаС”мо невеличке примС–щення у районС– для створення етно-хати. Це маС” бути стара дерев"яна хата, може бути перехняблена — одне слово, тут маС” панувати дух автентичностС– С– старовини. ОрендуС”мо С—С— С– влаштуС”мо мС–нС–-солеварню, у якС–й можна буде не тС–льки купити сувенС–ри, але й пройти майстер-клас С– навС–ть самотужки зварити собС– соляний сувенС–р.


Источник: delo.ua Версия для печати
Комментарии
Denistralt     Moscow     19 сентября, 2018 19:43
Добрый день, есть вопрос по ассортименту
 
Ваш комментарий
 Имя   Город
  до 500 символов
 

 
Еще новости

  • В "Укрзализныце" рассказали, как будут избавляться от "зайцев" в электричках
  • Комфорт, стандарт, эконом: Как "Укрзализныця" будет делить поезда по категориям
  • Для кого подорожает электроэнергия в 2018 году
  • На поправку: какие частные клиники больше всего зарабатывают
  • "Укрзализныця" пока не подписала контракт с Hyundai Rotem - Кравцов
  • "Укрзализныця" в 2018 году может повысить стоимость билетов на поезда
  • Топ-5 самых доходных пивоваренных компаний Украины
  • Кто больше всех заработал на торговле топливом в Украине
  • Как бизнесу организовать свой хакатон
  • Как латекс, шины и посуда помогли в освоении космоса